Volejbal v Pečkách od počátku až do současnosti
Pro sepsání historie volejbalu v Pečkách jsme si půjčili již existující text z roku 1995, který byl vydán v publikaci k 70. výročí povýšení Peček na město. Tento text přehledně mapuje důležité mezníky volejbalové historie v Pečkách. Další části textu jsou sepsány na základě výpovědí pamětníků a také na základě vzpomínek a dosavadních zkušeností stále aktivních členů Volejbalu Pečky.
Období 1942 – 1960
“Počátky volejbalového oddílu spadají do roku 1942, to je let válečných. Oddíl vzniká neorganizovaně, utkání probíhají na Bačově na “plácku” u Markových. Hraje se denně za velké účasti rodičů. Přátelská utkání jsou v Ratenicích, Vrbové Lhotě, Velkých Chvalovicích i v Pečkách u Havránkova mlýna. Hraje se pro radost ze hry a pohybu, síť a míče si kupují hráči sami.
První sestavu tvoří bří Markové a jejich sestry, bří Strakové, bří Chleborádové, J. Müller, K. Vosátko, V. Štela, O.Svoboda, V. Vítek, J. Nágl, F. Svoboda, J. Rosenberg a J. Rumlena. Později se hrají přátelská utkání na sokolišti a na dvoře sokolovny.”
Období 1960 – 1980 aneb Vstup do Spartaku Pečky
“V roce 1960 vstupují volejbalisté do Spartaku Pečky a začínají hrát mistrovská utkání. V té době byly vybudovány dva kurty u potoka vedle fotbalového hřiště. Na nich hrálo družstvo své zápasy až do roku 1981, kdy byl na kurty položen asfalt. Hraje se se střídavými úspěchy a sestavou. O činnosti oddílu se do 80. let starají Zd. Krank, M. Havelka, J. Nágl, V. Brezman, P. Kladivo a později řada dalších.”
Období 1981 – 1986 aneb Nová hřiště u topolové aleje
“Po roce 1981 je oddíl nucen hledat si nové prostory na vybudování regulérních kurtů. V letech 1981-83 hraje svá soutěžní utkání na kurtech ve Vrbové Lhotě. V této době měl oddíl širokou členskou základnu. V soutěžích hrála družstva mužů, žáků a žákyň. V září roku 1983 se dokončuje výstavba prvního antukového kurtu v areálu fotbalového hřiště. Počátkem roku 1986 pak stavba druhého antukového kurtu, jež slouží jak volejbalu, tak tenisu. Současně je prováděno oplocení pozemku, terénní úpravy a vysázení stromků. Ze staré pojízdné maringotky byla postavena klubovna a šatna, na kropení kurtů se vyhlubuje studna. Na těchto akcích odpracovali členové oddílu a jeho příznivci nespočet brigádních hodin.”
realizace antukových hřišť, vlevo nahoře : ….. a Petr Kladivo; vpravo nahoře: …. a Petr Kladivo realizace antukových hřišť legendární maringotka ve svých počátcích (1986), vlevo Petr Kunc, vpravo společně s Petrem Kladivem realizace antukovách hřištť budování studny foto z roku 1983 (za identifikaci hráček budeme rádi)
Období 1986 – 1995
“V roce 1986 byl uspořádán 1. ročník turnaje “O putovní pohár města Peček”, který bude mít v roce 1995 deset let svého trvání. V soutěžích okresního přeboru měl volejbalový oddíl Spartaku Pečky družstva mužů, žen, žáků a žákyň. Největším úspěchem pečeckého volejbalu byl v roce 1992-93 postup žen do krajského přeboru. V současné době má oddíl zaregistrováno 65 členů. V soutěžích okresního přeboru jsou dvě družstva – družstvo mužů a žen. Jsou utvořena převážně z mladých hráčů. Oddíl má 4 kvalifikované trenéry a 3 rozhodčí druhé třídy. Mladí hráči a vedení volejbalového oddílu jsou tedy zárukou nadějné budoucnosti tohoto sportu v Pečkách.”
Tradice turnajů započatá v roce 1986
Tradice turnajů “O putovní pohár města Peček” započatá v roce 1986 trvala až do roku 2010. Konaly se tak tradiční turnaje mužů, žen a smíšených družstev, které volejbalisté na pečeckých hřištích uspořádali. Jednalo se o velmi oblíbené turnaje, na které se vždy sjíždělo velké množství týmů z širokého okolí. Hra probíhala vždy na dvou antukových hřištích. Velmi oblíbeným byl Veteránský turnaj, kterého se uspořádalo 25 ročníků. Tato tradice pak byla na jeden rok přerušena a navázáno bylo již novou sérií znovuobnovených smíšených turnajů od r. 2012. (viz. níže – Znovuobnovená tradice smíšených turnajů MIX Pečky od 2012)
vlevo dole: Jan Bulíček, Jaroslav Pešl, Kladivo ml., …, Miloš Crkal; vlevo dole Linka st., Josef Farkaš, Petr Kladivo vpravo dole Jaroslav Pešl
Od roku 1993 ženy trenérky
V letech 1990 hrají ženy okresní přebor na okrese Nymburk, družstvo se skládá z hráček ročníku 1970 – 1979 (Michaela Krupková – Bártlová, Martina Kosová – Čupová, Lenka Janoušová, Soňa Kováčová – Máslová, Dana Kováčová, Kristýna Kejdová,…), bez základny mladších hráček.
V roce 1993 přichází do Peček jako trenérka a hráčka Romana Růžičková, věnuje se prvním náborům a pouští se do trenérské role a výchovy pečeckých volejbalistek. Pod jejím vedením se pečecké ženy dostávají během dvou let na špici okresního přeboru. Postupně se zvyšuje zájem o volejbal v Pečkách a okolí. Družstvo žen trénuje dvakrát týdně na antukových hřištích v letní sezóně a v sokolovně během zimních měsíců. Pořádají se letní soustředění v Libštátě, Světlé nad Sázavou, Zbraslavicích, či Pečkách.
S rostoucím zájmem o volejbal se s trenérskou pomocí připojuje Ladislava Šátková a začínají s rozšiřováním základny mládeže pořádáním náborů děvčat ročníku 1979 – 1981, které ze začátku opakují po dvou letech a dále již každý rok. S dětmi se zúčastňují různých turnajů v šestkovém volejbale.
Níže nejen foto ze soustředění v Libštátu , rok 1995.
Další dívky doplňující ženské řady pečeckého volejbalu byly Barbora Bedrnová, Jitka Suchánková, Lenka Plačková, Monika Šímová, Zuzana Růžková, Andrea Plačková, Hana Hübschová, Lenka Třešňáková. O rok až dva mladší od skupiny předchozí pak Veronika Dvořáková, Monika Jíchová, Barbora Šimáčková, Alena Černá, Jaroslava Hemrová, Jana Cmárová -Bortlíková), Michaela Kuncová – Hynčicová, Petra Janebová – Tvrdá, Martina Plačková, Aneta Hübschová.
Níže fotografie z roku 1997, soustředění ve Zbraslavicích.
V další vlně zájmu o volejbal byly hráčky Kristýna Menšíková, Marcela Němcová, Tereza Bedrnová, Helena Milerová – Šestáková), Lucie Pešková,… Většina hráček obvykle zůstávala u volejbalu po dobu navštěvování základní školy, větší část pokračovala dále i na střední škole a nižší počet hráček pak dozrával do týmu žen. Ženy tedy hrály v kategoriích mladších, starších žákyň a kategorii ženy. S tréninky pomáhala po jistou dobu také Martina Plačková st.
zleva nahoře: L. Šátková, L Janoušová, L. Třešňáková, M. Šímová, Z. Růžková, J. Suchánková, H. Milerová dole zleva: J.Cmárová, M. Kosová, B.Bedrnová,A.Plačková,M.Krupková, R.Růžičková smeč: Lenka Třešňáková Andrea Plačková Helena Milerová a Barbora Bedrnová Michaela Krupková
V roce 1998 obě hlavní trenérky čekaly přírůstky do svých rodin a od trénování si daly pauzu. Do trenérské skupiny se na dvouleté období v roce 1998 a 1999 zapojuje Petr Kunc, který se ujímá tréninků a koučování týmu žákyň.
Smeč: Jarka Hemrová, blok: Jana Cmárová, náhra: Helena Milerová Míša Kuncová Michaela Kunocvá zleva: Petra Janebová, Jarka Hemrová, Alena Černá, Míša Kuncová, Helena Milerová, Jana Cmárová
Po pauze od trénování se v roce 2006 znovu vrací trenérky Romana Růžičková a Ladislava Šátková st. V této době v kraji není regulérní soutěž pro mladší a starší žákyně, proto přihlašujeme žákyně do Pražského přeboru v šestkovém volejbale a minivolejbale pro mladší děti.
Od roku 2010 je volejbalovým svazem zřízena soutěž v barevném minivolejbale, kde si své schopnosti zlepšují děti od 6 – 12 let, tím skokově narůstá zájem o volejbal a pro pečecké hráčky se znásobuje účast v soutěžích – Krajský přebor mladších žákyň, Krajský přebor starších žákyň, Krajský přebor v minivolejbale, Okresní přebor žen. To vše vyžadovalo kvalitní zázemí pro přípravu, hráčky jezdily na soustředění do Pecky a Josefova Dolu. V roce 2016 se trenérce podařilo zajistit místo ve Vysokém nad Jizerou, kde je skvělý areál se dvěma antukovými hřišti, dvěma tělocvičnami, ubytováním, klubovnou a stravováním. Vynaložené úsilí bylo v roce 2017 zúročeno 3.místem mladších žákyň v Krajském přeboru. V dalších letech účastí na finálových turnajích v minivolejbale, místy v první pětce či desítce starších žákyň v kraji. Opakovanými vítěznými turnaji ve Zruči nad Sázavou či Kácově a ve spolupráci se ZŠ 6. místem na celostátním minivolejbalu škol. Rozvinula se spolupráce s volejbalovým oddílem v Kolíně, kam hráčky přechází po základní škole hrát vyšší soutěže. Naše nejlepší hráčky jsou zvány do krajského výběru, kde získávají další zkušenosti.
V roce 2020 trenérka Romana Růžičková z rodinných důvodů předává vedení oddílu Ladislavě Šátkové s jejími dcerami Ladislavou a Lenkou. V té době se děti zúčastňují soutěží Středočeského kraje v mladších i starších žákyních a Pražského přeboru v minivolejbalu.
Nejmladší děti se v Pražském přeboru minivolejbalu umisťují v první desítce ze šedesáti týmů. Mladší i starší žákyně se též umisťují v první desítce krajského přeboru, kterého se zúčastňuje každý rok cca 40 týmů.
Ženy hrají od roku 2021 okresní přebor Kolínska a Kutnohorska, kde pravidelně končí v první polovině tabulky.
Znovuobnovená tradice smíšených turnajů MIX Pečky od 2012
Od roku 2012 se začíná pilně pracovat na znovuobnovení tradičních smíšených turnajů, nebo-li mixů. V prvním roce se schází poměrně malý počet týmů, velmi komorní až rodinné složení se rok od roku rozrůstá a v současnosti je turnaj pravidelně kapacitně naplněn na své maximum, tedy 16 týmů. Ty hrají celodenní turnaj na dvou antukových hřištích a dvou hřištích s umělým povrchem. Více v sekci Týmy / Mixy / Mix 4+2 ženy.
Nový turnaj MIX NARUBY 2020
Novinka volejbalu v Pečkách. První ročník turnaje obrácených mixů, tedy MIX Naruby 2020. Inspiračním zdrojem této akce je turnaj pravidelně pořádaný ve Zruči nad Sázavou. Šíření nápadu-tohoto typu turnaje bylo posvěceno samotným starostou Zruče nad Sázavou Martinem Hujerem. Mix Naruby nabízí neobvyklou možnost výměny rolí na hřišti, kdy ženy jsou obránkyněmi a útočnicemi v poli a muži jsou tentokrát ti, kteří rozdávají balóny právě k útokům na síti. Pravidla jsou upravena a herně omezují především muže, a to z důvodu hry na dámskou síť.
Více v sekci Týmy / Mixy / Naruby 4+2 muži.